Domowe filtry do wody

Domowe filtry do wody
Jasiek
maj25/ 2017

Pomimo tego, że w wielu miejscach można natknąć się na informacje o tym, że woda z wodociągów nie nadaje się do spożycia, a jej smak i barwa pozostawiają wiele do życzenia, to w praktyce niemal zawsze taka woda jest zdatna do spożycia. Wynika to z faktu jej uzdatniania na etapie „wodociągów”. Czy jednak jesteśmy w stanie poprawić „wodociągi”?

Odpowiedź na tak postawiony pytanie może być tylko jedna – jak najbardziej możemy poprawić właściwości wody stosowanej w naszym domu, a która to jest dostarczana do nas wodociągami. W jaki jednak sposób?

Domowe stacja uzdatniania wody

Rozwiązaniem problemów z właściwościami wody, a to jej twardością, nieodpowiednim pH, zanieczyszczeniami fizycznymi czy po prostu brzydkim aromatem lub barwą jest zastosowanie domowej stacji uzdatniania wody opierającej się na filtrach przepływowych. Jakie filtry powinny znaleźć się w naszej stacji, aby uzdatnianie wody było jak najlepsze? Wbrew pozorom nie musimy stosować całego kompletu filtrów, a w zupełności wystarczą nam dwa – filtr z węglem aktywnym oraz filtr polipropylenowy.

Filtr polipropylenowy

Domowe uzdatnianie wody warto rozpocząć od montażu filtra polipropylenowego, którego podstawowym zadaniem jest usuwanie z dostarczonej wody wszelkich zanieczyszczeń typowo fizycznych. Poprzez mechaniczną filtrację zatrzymywane są drobinki piasku, zawiesiny czy nawet wszelkiego rodzaju kawałki rdzy oraz tłuszcze mogące znajdować się w wodzie. Zastosowane tego typu filtra na początku całej domowej instalacji wpływa również na trwałość instalacji i nie powoduje szybkiego zapychania się innych – przeważnie droższych – filtrów!

Filtr z węglem aktywnym

Drugim z obowiązkowych filtrów do uzdatniania domowej wody jest filtr z węglem aktywnym zwany często również filtrem węglowym. Woda przechodząc przez ten filtr w obecności aktywnego węgla pozbawiana jest związków chloru, którym czasami uzdatnia się wodę na etapie „wodociągów”, jak również zatrzymywane są tutaj zanieczyszczenia organiczne. Warto uświadomić sobie, że to właśnie chlor oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia organiczne wpływają na podstawowe właściwości wody – jej barwę, zapach czy smak!

Podsumowując, jeżeli chcemy podnieść walory naszej domowy wody, to powinniśmy zastosować filtry do wody wchodzące w skład domowej stacji uzdatniania wody. Warto pamiętać jednak o tym, że do poprawy podstawowych właściwości domowej wody w zupełności wystarczy zastosowanie podstawowych filtrów, co jednocześnie może ograniczyć konieczne do poniesienia koszty.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….