Budowa szkoły językowej- czy to się opłaca?

Jasiek
sierpień04/ 2017

Kupno gruntu inwestycyjnego to dobry pomysł na lokatę kapitału, nie tylko, jeżeli planuje się na takiej działce zbudować własny biznes, ale na przykład z myślą o dalszej odsprzedaży po kilku latach. Poszukując jednak pomysłu na biznes, warto pomyśleć o tym, że grunty inwestycyjne mogą być dopiero początkiem na drodze do przynoszącej wysokie zyski działalności.

Do czego można wykorzystać działkę?

Co prawda w obrębie aglomeracji śląskiej dość trudno zdobyć działkę położoną w centrum miasta i to na terenie, gdzie infrastruktura jest już rozwinięta, jednakże jeżeli zaistnieje taka okazja, warto w to zainwestować. Na takim terenie może powstać wiele obiektów usługowych, a jednym z pomysłów jest szkoła językowa.

Nauka języków obcych to obecnie priorytet nie tylko w przypadku młodzieży, ale także osób dorosłych, które chcą poszerzać swoje kwalifikacje. Z pewnością także na terenie aglomeracji śląskiej znajdzie się wielu chętnych do skorzystania z takich usług. Ważne, by grunty inwestycyjne na to przeznaczone, były położone tak, by jeszcze bardziej zachęcić potencjalnych klientów.

Lokalizacja gruntu

Z pewnością po pracy czy zajęciach w szkole nikt nie będzie miał ochoty jechać na zajęcia językowe na obrzeża miasta, więc wydaje się, że idealną lokalizacją jest raczej centrum, część dobrze skomunikowana z resztą miasta. Istnieje wtedy szansa na znacznie większą ilość klientów, nawet tych, którzy dowiedzą się o istnieniu szkoły całkiem przypadkowo.

Kupując grunty inwestycyjne na taką działalność trzeba od razu upewnić się, czy dany obszar posiada w planie zagospodarowania możliwość wybudowania obiektów wystarczającej wielkości. Sama szkoła nie musi być duża, jednakże trzeba jeszcze przeznaczyć miejsce na parking czy tereny zielone dookoła. Jeżeli nie uda się kupić gruntu inwestycyjnego w samym centrum miasta, gdzie toczy się życie, można się rozejrzeć także nieco dalej od centrum, jednakże konieczny jest wygodny dojazd, zarówno samochodem jak i komunikacją miejską.

Co trzeba jeszcze wziąć pod uwagę?

Nim rozpocznie się inwestycję, należy zrobić dokładny biznesplan, uwzględniający między innymi podział kosztów. Oprócz działki wydatkiem sporym wydatkiem będzie przecież samo budowanie szkoły, jak i jej prowadzenie.

Oczywiście w biznesplanie należy uwzględnić także potencjalną konkurencję. Nawet jeżeli działka będzie doskonale położona, ale obok będzie się mieściło kilka szkół językowych, to nowy biznes będzie miał małe szanse na wyróżnienie się.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GTB Metropolis

zobacz więcej …. zobacz więcej …. zobacz więcej ….